VannDigital » Channels » Editorials » Peep The Full List Of 47th #NAACPImageAwards Nominees Here…

Peep The Full List Of 47th #NAACPImageAwards Nominees Here…

BEVERLY HILLS, CA (December 8, 2015) – The nominees for the 47th NAACP Image Awards were announced today during a press conference from The Paley Center for Media in Beverly Hills, CA. The categories & nominees were announced by Guillermo Díaz (“Scandal“), Tika Sumpter (“The Haves & The Have Nots“), Danielle Nicolet (“Born Again Virgin“), Marsai Martin (“black-ish“), & Miles Brown (“black-ish“). In addition, the event will be live-streamed & special commentary will be provided by Nischelle Turner (“Entertainment Tonight“).

The NAACP Image Awards celebrates the accomplishments of people of color in the fields of television, music, literature, & film and also honors individuals or groups who promote social justice through creative endeavors. Winners will be announced during the two-hour star-studded event, which will broadcast LIVE on TV ONE on Friday, February 5, 2016 at 9pm/8c as a two-hour special. A one-hour pre-show will air live from the red carpet at 8pm/7c.

Roslyn M. Brock, Chairman of the NAACP National Board of Directors, stated:

“The Image Awards celebrates individuals who model principles of hard work, perseverance, & community empowerment and with the announcement of this year’s nominees the NAACP continues to spotlight the achievements of those in our community. We have enjoyed a great collaboration with TV One and look forward to working with them again this year to create a memorable evening of entertainment.”

Cornell William Brooks, President & CEO, NAACP, stated:

“The NAACP Image Awards has become more than just a ceremony, but an institution for artists & social justice warriors of color to be recognized & celebrated. “As the Image Awards continues to grow and evolve, the principles of social justice will remaIn At its core.”

ABC & BET lead the nominees in the TV categories with 28 & 13 nominations respectively, followed by FOX with 12. In the recording category, Columbia Records leads with 10 nominations, followed by RCA with 9 nominations, & BMG with 6 nominations. Warner Brothers leads with 6 nominations, while Universal Pictures & Netflix both received 5 nominations in the motion picture categories.

The 47th NAACP Image Awards is sponsored by AT&T, Bank of America, Chrysler-UAW, FedEx, Ford Motor Company, General Motors, Hyundai Motors of America, Southwest Airlines, & Wells Fargo.

For all information & latest news, please visit the official NAACP Image Awards website @ NAACPImageAwards.net!!!

Facebook | Twitter | Social Hashtag

The following is the complete list of categories & nominees for the 47th NAACP Image Awards:

ENTERTAINER OF THE YEAR:

  • Michael B. Jordan
  • Misty Copeland
  • Pharrell Williams
  • Shonda Rhimes
  • Viola Davis

TELEVISION

Outstanding Comedy Series:

  • “black-ish” (ABC)
  • “House Of Lies” (Showtime)
  • “Key & Peele” (Comedy Central)
  • “Orange Is The New Black” (Netflix)
  • “Survivor’s Remorse” (Starz)

Outstanding Actor In A Comedy Series:

  • Andre Braugher – “Brooklyn Nine-Nine” (FOX)
  • Anthony Anderson – “black-ish” (ABC)
  • Don Cheadle – “House Of Lies” (Showtime)
  • Dwayne “The Rock” Johnson – “Ballers” (HBO)
  • RonReaco Lee – “Survivor’s Remorse” (Starz)

Outstanding Actress In A Comedy Series:

  • Gina Rodriguez – “Jane The Virgin” (The CW)
  • Loretta Devine – “The Carmichael Show” (NBC)
  • Tracee Ellis Ross – “black-ish” (ABC)
  • Uzo Aduba – “Orange Is The New Black” (Netflix)
  • Wendy Raquel Robinson – “The Game” (BET)

Outstanding Supporting Actor In A Comedy Series:

  • David Alan Grier – “The Carmichael Show” (NBC)
  • Laurence Fishburne – “black-ish” (ABC)
  • Mike Epps – “Survivor’s Remorse” (Starz)
  • Miles Brown – “black-ish” (ABC)
  • Terry Crews – “Brooklyn Nine-Nine” (FOX)

Outstanding Supporting Actress In A Comedy Series:

  • Anna Deavere Smith – “Nurse Jackie” (Showtime)
  • Danielle Brooks – “Orange Is The New Black” (Netflix)
  • Laverne Cox – “Orange Is The New Black” (Netflix)
  • Marsai Martin – “black-ish” (ABC)
  • Tichina Arnold – “Survivor’s Remorse” (Starz)

Outstanding Drama Series:

  • “Being Mary Jane” (BET)
  • “Empire” (FOX)
  • “How To Get Away With Murder” (ABC)
  • “Power” (Starz)
  • “Scandal” (ABC)

Outstanding Actor In A Drama Series:

  • LL Cool J – “NCIS: Los Angeles” (CBS)
  • Morris Chestnut – “Rosewood” (FOX)
  • Omari Hardwick – “Power” (Starz)
  • Terrence Howard – “Empire” (FOX)
  • Wesley Snipes – “The Player” (NBC)

Outstanding Actress In A Drama Series:

  • Gabrielle Union – “Being Mary Jane” (BET)
  • Kerry Washington – “Scandal” (ABC)
  • Nicole Beharie – “Sleepy Hollow” (FOX)
  • Taraji P. Henson – “Empire” (FOX)
  • Viola Davis – “How To Get Away With Murder” (ABC)

Outstanding Supporting Actor In A Drama Series:

  • Alfred Enoch – “How To Get Away With Murder” (ABC)
  • Bryshere Y. Gray – “Empire” (FOX)
  • Guillermo Diaz – “Scandal” (ABC)
  • Joe Morton – “Scandal” (ABC)
  • Jussie Smollett – “Empire” (FOX)

Outstanding Supporting Actress In A Drama Series:

  • Cicely Tyson – “How To Get Away With Murder” (ABC)
  • Danai Gurira – “The Walking Dead” (AMC)
  • Grace Gealey – “Empire” (FOX)
  • Naturi Naughton – “Power” (Starz)
  • Regina King – “American Crime” (ABC)

Outstanding Television Movie, Mini-Series, or Dramatic Special:

  • “American Crime” (ABC)
  • “Bessie” (HBO)
  • “Luther” (BBC America)
  • “The Book Of Negroes” (BET)
  • “The Wiz Live!” (NBC)

Outstanding Actor In A Television Movie, Mini-Series, or Dramatic Special:

  • Cuba Gooding, Jr. – “The Book Of Negroes” (BET)
  • David Alan Grier – “The Wiz Live!” (NBC)
  • David Oyelowo – “Nightingale” (HBO)
  • Idris Elba – “Luther” (BBC America)
  • Michael Kenneth Williams – “Bessie” (HBO)

Outstanding Actress In A Television Movie, Mini-Series, or Dramatic Special:

  • Angela Bassett – “American Horror Story: Hotel” (FX Networks)
  • Aunjanue Ellis – “The Book Of Negroes” (BET)
  • Jill Scott – “With This Ring” (Lifetime)
  • LaTonya Richardson Jackson – “Show Me A Hero” (HBO)
  • Queen Latifah – “Bessie” (HBO)

Outstanding News/Information – (Series or Special):

  • “Katrina: 10 Years After The Storm” (ABC)
  • “News One Now” (TV One)
  • “Oprah Prime: Celebrating Dr. King & The Selma Marches 50 Years Later” (OWN)
  • “Oprah: Where Are They Now? – Civil Rights Special” (OWN)
  • “Unsung” (TV One)

Outstanding Talk Series:

  • “Melissa Harris-Perry” (MSNBC)
  • “Steve Harvey” (Syndicated)
  • “The Daily Show With Trevor Noah” (Comedy Central)
  • “The Talk” (CBS)
  • “The Wendy Williams Show” (Syndicated)

Outstanding Reality Program/Reality Competition Series:

  • “Dancing With The Stars” (ABC)
  • “Iyanla: Fix My Life” (OWN)
  • “Shark Tank” (ABC)
  • “The Voice” (NBC)
  • “Welcome To Sweetie Pies” (OWN)

Outstanding Variety (Series or Special):

  • “Black Girls Rock!” (BET)
  • “Family Feud” (Syndicated)
  • “Oprah’s Master Class” (OWN)
  • “The Daily Show With Trevor Noah” (Comedy Central)
  • “The Nightly Show With Larry Wilmore” (Comedy Central)

Outstanding Children’s Program:

  • “Doc McStuffins” (Disney Junior)
  • “Dora & Friends” (Nickelodeon)
  • “K.C. Undercover” (Disney Channel)
  • “Little Ballers” (Nickelodeon)
  • “Project MC2” (Netflix)

Outstanding Performance By A Youth (Series, Special, Television Movie, or Mini-Series):

  • Hudson Yang – “Fresh Off The Boat” (ABC)
  • Marcus Scribner – “black-ish” (ABC)
  • Marsai Martin – “black-ish” (ABC)
  • Miles Brown – “black-ish” (ABC)
  • Skai Jackson – “Jessie” (Disney Channel)

Outstanding Host In A News, Talk, Reality, or Variety (Series or Special):

  • “Family Feud” – Steve Harvey (Syndicated)
  • “Melissa Harris-Perry” – Melissa Harris-Perry (MSNBC)
  • “Real Sports With Bryant Gumbel” – Bryant Gumbel (HBO)
  • “The Daily Show With Trevor Noah” – Trevor Noah (Comedy Central)
  • “The Nightly Show with Larry Wilmore” – Larry Wilmore (Comedy Central)

RECORDING

Outstanding New Artist:

  • Andra Day (Warner Bros. Records)
  • Judith Hill (NPG Records)
  • Jussie Smollett (Columbia Records)
  • The Weeknd (Republic Records)
  • Yazz (Columbia Records)

Outstanding Male Artist:

  • Charlie Wilson (RCA Records)
  • Kendrick Lamar (Top Dawg Entertainment/Aftermath/Interscope)
  • Pharrell Williams (Columbia Records/iamOTHER)
  • The Weeknd (Republic Records)
  • Tyrese Gibson (Voltron Recordz)

Outstanding Female Artist:

  • Janet Jackson (Rhythm Nation/BMG)
  • Jazmine Sullivan (RCA Records)
  • Jill Scott (Atlantic Records)
  • Lalah Hathaway (Hathaway Entertainment/Entertainment One)
  • Lauryn Hill (RCA Records)

Outstanding Duo, Group, or Collaboration:

  • “Conqueror” – Empire Cast featuring Estelle & Jussie Smollett (Columbia Records)
  • “Hamilton: An American Musical” – Original Broadway Cast (Atlantic Records)
  • “No Sleeep” – Janet Jackson featuring J. Cole (Rhythm Nation/BMG)
  • “One Man Can Change The World” – Big Sean featuring Kanye West & John Legend (G.O.O.D. Music/Def Jam Recordings)
  • “Sound & Color” – Alabama Shakes (ATO Records)

Outstanding Jazz Album:

  • “BrotherLEE Love: Celebrating Lee Morgan” – Terell Stafford Quintet (Capri Records)
  • “Dee Dee’s Feathers” – Dee Dee Bridgewater, Irvin Mayfield, New Orleans Jazz Orchestra (Okeh)
  • “Miles Davis At Newport 1955-1975: The Bootleg Series Vol. 4” – Miles Davis (Columbia/Legacy Recordings)
  • “The Complete Concert By The Sea” – Erroll Garner (Legacy Recordings/Octave Music Publishing Corporation)
  • The Epic” – Kamasi Washington (Brainfeeder)
  • Outstanding Gospel Album – (Traditional or Contemporary):
  • “A Different Place” – Kim Burrell (Shanachie Entertainment)
  • “It’s Personal” – Tina Campbell (Gee Tree Creative)
  • “Losing My Religion” – Kirk Franklin (RCA Inspiration)
  • “The Gospel According To Jazz – Chapter IV” – Kirk Whalum (Mack Avenue Records/Rendezvous/Top Drawer Records)
  • “You Shall Live” – Marvin Sapp (RCA Inspiration)

Outstanding Music Video:

  • “Can’t Feel My Face” – The Weeknd (Republic Records)
  • “Freedom” – Pharrell Williams (Columbia Records/iamOTHER)
  • “No Sleeep” – Janet Jackson featuring J. Cole (Rhythm Nation/BMG)
  • “Shame” – Tyrese Gibson (Voltron Recordz)
  • “Sound & Color” – Alabama Shakes (ATO Records)

Outstanding Song – (Traditional):

  • “Back Together” – Jill Scott (Atlantic Records)
  • “Everytime I’m With You” – Seal (Reprise Records)
  • “Feeling Good” – Lauryn Hill (RCA Records)
  • “Goodnight Kisses” – Charlie Wilson (RCA Records)
  • “Let It Burn” – Jazmine Sullivan (RCA Records)

Outstanding Album:

  • “Beauty Behind The Madness” – The Weeknd (Republic Records)
  • “Empire (Original Soundtrack From Season One)” – Empire Cast (Columbia Records)
  • “Forever Charlie” – Charlie Wilson (RCA Records)
  • “Unbreakable” – Janet Jackson (Rhythm Nation/BMG)
  • “Woman” – Jill Scott (Atlantic Records)

Outstanding Song – (Contemporary):

  • “Conqueror” – Empire Cast featuring Estelle & Jussie Smollett (Columbia)
  • “Freedom” – Pharrell Williams (Columbia Records/iamOTHER)
  • “No Sleeep” – Janet Jackson featuring J. Cole (Rhythm Nation/BMG)
  • “Unbreakable” – Janet Jackson (Rhythm Nation/BMG)
  • “You’re So Beautiful” – Empire Cast featuring Jussie Smollett & Yazz (Columbia Records)

LITERATURE

Outstanding Literary Work – (Fiction):

  • “Driving The King” – Ravi Howard (HarperCollins/Harper)
  • “Ghost Summer: Stories” – Tananarive Due (Prime Books)
  • “Mama’s Boy” – ReShonda Tate Billingsley (Gallery Books, A Division Of Simon & Schuster)
  • “Stand Your Ground” – Victoria Christopher Murrary (Touchstone)
  • “Under the Udala Trees” – Chinelo Okparanta (Houghton Mifflin Harcourt)

Outstanding Literary Work – (Non-Fiction):

  • “50 Billion Dollar Boss: African-American Women Sharing Stories Of Success In Entrepreneurship & Leadership” – Kathey Porter (Author), Andrea Hoffman (Author), (Palgrave Macmillan)
  • “Ghettoside: A True Story Of Murder In America” – Jill Leovy (Spiegel & Grau)
  • “SHOWDOWN: Thurgood Marshall & The Supreme Court Nomination That Changed America” – Wil Haygood (Alfred A. Knopf)
  • “Spectacle: The Astonishing Life Of Ota Benga” – Pamela Newkirk (HarperCollins/Amistad)
  • “The Light Of The World” – Elizabeth Alexander (Grand Central Publishing)

Outstanding Literary Work – (Debut Author):

  • “Between The World & Me” – Ta-Nehisi Coates (Spiegel & Grau)
  • “The Fishermen” – Chigozie Obioma (Little, Brown, & Company)
  • “The Star Side Of Bird Hill” – Naomi Jackson (Penguin Press)
  • “The Turner House” – Angela Flournoy (Houghton Mifflin Harcourt)
  • “The Wind In The Reeds: A Storm, A Play, & The City That Could Not Be Broken” – Wendell Pierce (Author), Rod Dreher (Author), (Riverhead Books)

Outstanding Literary Work – (Biography/Auto-Biography):

  • “After The Dance: My Life With Marvin Gaye” – Jan Gaye (Author), David Ritz (With), (HarperCollins/Amistad)
  • “Between The World & Me” – Ta-Nehisi Coates (Spiegel & Grau)
  • “One Righteous Man: Samuel Battle & The Shattering Of The Color Line In New York” – Arthur Browne (Beacon Press)
  • “Power Forward: My Presidential Education” – Reggie Love (Simon & Schuster)
  • “Year Of Yes: How To Dance It Out, Stand In The Sun, & Be Your Own Person” – Shonda Rhimes (Simon & Schuster)

Outstanding Literary Work – (Instructional):

  • “Big Words To Little Me: Tips & Advice For The Younger Self” – Sakina Ibrahim (Author), Jessie Lee (With), (CreateSpace)
  • “Free Your Mind: An African-American Guide To Meditation & Freedom” – Cortez R. Rainey (CreateSpace)
  • “Grandbaby Cakes: Modern Recipes, Vintage Charm, Soulful Memories” – Jocelyn Delk Adams (Agate Surrey)
  • “Keep Calm… It’s Just Real Estate: Your No-Stress Guide To Buying A Home” – Egypt Sherrod (Perseus/Running Press)
  • “Soul Food Love: Healthy Recipes Inspired By One Hundred Years Of Cooking In A Black Family” – Alice Randall (Author), Caroline Randall Williams (Author), (Clarkson Potter)

Outstanding Literary Work – (Poetry):

  • “Catalog Of Unabashed Gratitude” – Ross Gay (University Of Pittsburgh Press)
  • “How To Be Drawn” – Terrance Hayes (Penguin Books/Penguin Random House)
  • “Reconnaissance” – Carl Phillips (Farrar, Straus, & Giroux)
  • “Redbone” – Mahogany L. Browne (Willow Books)
  • “Wild Hundreds” – Nate Marshall (University Of Pittsburgh Press)

Outstanding Literary Work – (Children):

  • “Chasing Freedom: The Life Journeys Of Harriet Tubman & Susan B. Anthony, Inspired By Historical Facts” – Nikki Grimes (Author), Michele Wood (Illustrator), (Orchard Books/Scholastic)
  • “Gordon Parks’ How The Photographer Captured Black & White America” – Carole Boston Weatherford (Author), Jamey Christoph (Illustrator), (Albert Whitman & Company)
  • “Granddaddy’s Turn: A Journey To The Ballot Box” – Michael S. Bandy (Author), Eric Stein (Author), James E. Ransome (Illustrator), (Candlewick Press)
  • “If You Plant A Seed” – Kadir Nelson (Balzer + Bray, An Imprint Of HarperCollins Publishers)
  • “New Shoes” – Susan Lynn Meyer (Author), Eric Velasquez (Illustrator), (Holiday House)

Outstanding Literary Work – (Youth/Teens):

  • “Rhythm Ride: A Road Trip Through The Motown Sound” – Andrea Davis Pinkney (Roaring Brook Press)
  • “Stella By Starlight” – Sharon Draper (Simon & Schuster)
  • “Untwine” – Edwidge Danticat (Scholastic Press)
  • “X: A Novel” – Ilyasah Shabazz (Author), Kekla Magoon (With), (Candlewick Press)
  • “You Are Wonderfully Made: 12 Life-Changing Principles For Teen Girls To Embrace” – Gwen Richardson (Author), Sylvia Daye Richardson (Author), (Cushcity Communications)

MOTION PICTURE

Outstanding Motion Picture:

  • “Beasts Of No Nation” (Netflix)
  • “Concussion” (Sony Pictures Entertainment)
  • “Creed” (Warner Bros. Pictures/Metro-Goldwyn-Mayer Pictures)
  • “Dope” (Open Road Films)
  • “Straight Outta Compton” (Universal Pictures)

Outstanding Actor In A Motion Picture:

  • Abraham Attah – “Beasts Of No Nation” (Netflix)
  • Chiwetel Ejiofor – “Secret In Their Eyes” (STX Entertainment)
  • Michael B. Jordan – “Creed” (Warner Bros. Pictures/Metro-Goldwyn-Mayer Pictures)
  • Michael Ealy – “The Perfect Guy” (Screen Gems)
  • Will Smith – “Concussion” (Sony Pictures Entertainment)

Outstanding Actress In A Motion Picture:

  • Lauren ‘Keke’ Palmer – “Brotherly Love” (Flavor Unit)
  • Sanaa Lathan – “The Perfect Guy” (Screen Gems)
  • Teyonah Parris – “Chi-Raq” (Amazon Studios/Roadside Attractions)
  • Viola Davis – “Lila & Eve” (Samuel Goldwyn Films)
  • Zoe Saldana – “Infinitely Polar Bear” (Sony Pictures Classics)

Outstanding Supporting Actor In A Motion Picture:

  • Chiwetel Ejiofor – “The Martian” (20th Century Fox)
  • Corey Hawkins – “Straight Outta Compton” (Universal Pictures)
  • Forest Whitaker – “Southpaw” (The Weinstein Company)
  • Idris Elba – “Beasts Of No Nation” (Netflix)
  • O’Shea Jackson, Jr. – “Straight Outta Compton” (Universal Pictures)

Outstanding Supporting Actress In A Motion Picture:

  • Angela Bassett – “Chi-Raq” (Amazon Studios/Roadside Attractions)
  • Gugu Mbatha-Raw – “Concussion” (Sony Pictures Entertainment)
  • Jennifer Hudson – “Chi-Raq” (Amazon Studios/Roadside Attractions)
  • Phylicia Rashad – “Creed” (Warner Bros. Pictures/Metro-Goldwyn-Mayer Pictures)
  • Tessa Thompson – “Creed” (Warner Bros. Pictures/Metro-Goldwyn-Mayer Pictures)

Outstanding Independent Motion Picture:

  • “Beasts Of No Nation” (Netflix)
  • “Brotherly Love” (Flavor Unit)
  • “Chi-Raq” (Amazon Studios/Roadside Attractions)
  • “Infinitely Polar Bear” (Sony Pictures Classics)
  • “Secret In Their Eyes” (STX Entertainment)

DOCUMENTARY

Outstanding Documentary – (Film):

  • “Amy” (A24)
  • “Dreamcatcher” (Rise Films, Green Acres Films, & Vixen Films In Association With Impact Partners & Artemis Rising Foundation)
  • “In My Fathers House” (Break Thru Films)
  • “The Black Panthers: Vanguard Of The Revolution” (PBS Distribution/Firelight Films)
  • “What Happened, Miss Simone?” (A Radical Media Production In Association With Moxie Firecracker For Netflix)

Outstanding Documentary – (Television):

  • “August Wilson: The Ground On Which I Stand” (PBS)
  • “Belief” (OWN)
  • “Kareem: Minority Of One” (HBO)
  • “Light Girls” (OWN)
  • “Muhammad Ali: The Peoples Champ” (BET)

WRITING

Outstanding Writing In A Comedy Series:

  • Alan Yang, Aziz Ansari – “Master Of None” – Parents (Netflix)
  • Jennie Snyder Urman – “Jane The Virgin” – Chapter Twenty-Three (The CW)
  • Jill Soloway – “Transparent” – Kina Hora (Amazon Video)
  • Jordan Peele, Keegan-Michael Key, Jay Martel, Ian Roberts, Rebecca Drysdale, Colton Dunn, Phil Augusta Jackson, Alex Rubens, Charlie Sanders, Rich Talarico – “Key & Peele” – Y’all Ready For This? (Comedy Central)
  • Kenya M. Barris – “black-ish” – The Word (ABC)

Outstanding Writing In A Dramatic Series:

  • Erika Green Swafford, Doug Stockstill – “How To Get Away With Murder” – Mama’s Here Now (ABC)
  • John Ridley – “American Crime” – Episode 1 (ABC)
  • LaToya Morgan – “TURN: Washingtons Spies” – False Flag (AMC)
  • Lee Daniels, Danny Strong – “Empire” – Pilot (FOX)
  • Mara Brock Akil, Jameal Turner, Keli Goff – “Being Mary Jane” – Sparrow (BET)

Outstanding Writing In A Motion Picture – (Television):

  • Dee Rees – “Bessie” (HBO)
  • Lawrence Hill, Clement Virgo – “The Book Of Negroes” (BET)
  • Michael S. Bandy, Eric Stein – “White Water” (TV One)
  • Nzingha Stewart – “With This Ring” (Lifetime)
  • Shem Bitterman – “Whitney” (Lifetime)

Outstanding Writing In A Motion Picture (Film):

  • Andrea Berloff, Jonathan Herman – “Straight Outta Compton” (Universal Pictures)
  • Christopher Cleveland, Bettina Gilois, Grant Thompson – “McFarland USA” (Walt Disney Pictures)
  • Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley – “Inside Out” (Disney/Pixar)
  • Rick Famuyiwa – “Dope” (Open Road Films)
  • Ryan Coogler, Aaron Covington – “Creed” (Warner Bros. Pictures/Metro-Goldwyn-Mayer Pictures)

DIRECTING

Outstanding Directing In A Comedy Series:

  • Aziz Ansari – “Master Of None” – Parents (Netflix)
  • Brad Silberling – “Jane The Virgin” – Chapter Twenty-Three (The CW)
  • Don Cheadle – “House of Lies” – The Urge To Save Humanity Is Almost Always A False Front For The Urge To Rule (Showtime)
  • Peter Atencio – “Key & Peele” – The End (Comedy Central)
  • Stan Lathan – “Real Husbands Of Hollywood” – Cabin Pressure (BET)

Outstanding Directing In A Dramatic Series:

  • Ernest Dickerson – “Hand Of God” – Welcome The Stranger (Amazon Video)
  • John Ridley – “American Crime” – Episode 1 (ABC)
  • Lee Daniels – “Empire” – Pilot (FOX)
  • Millicent Shelton – “American Crime” – Episode Ten (ABC)
  • Salim Akil – “Being Mary Jane” – Sparrow (BET)

Outstanding Directing In A Motion Picture (Television):

  • Christine Swanson – “For The Love Of Ruth” (TV One)
  • Dee Rees – “Bessie” (HBO)
  • Nzingha Stewart – “With This Ring” (Lifetime)
  • Rusty Cundieff – “White Water” (TV One)
  • Salim Akil – “The Start Up” (BET)

Outstanding Directing In A Motion Picture – (Film):

  • Alfonso Gomez-Rejon – “Me & Earl & the Dying Girl” (Fox Searchlight Pictures/Rhode Island Ave)
  • Charles Stone III – “Lila & Eve” (Samuel Goldwyn Films)
  • F. Gary Gray – “Straight Outta Compton” (Universal Pictures)
  • Rick Famuyiwa – “Dope” (Open Road Films)
  • Ryan Coogler – “Creed” (Warner Bros. Pictures/Metro-Goldwyn-Mayer Pictures)

ANIMATED/CGI

Outstanding Character Voice-Over Performance – (Television or Film):

  • Aisha Tyler – “Archer” (FX Networks)
  • Audra McDonald – “Doc McStuffins” (Disney Junior)
  • Jeffrey Wright – “The Good Dinosaur” (Disney/Pixar)
  • Loretta Devine – “Doc McStuffins” (Disney Channel)
  • Wanda Sykes – “Penn Zero” (Disney XD)
© 2009 VannDigital & VannDigital Networks, All Rights Reserved.
VannDigital is currently hosted by DreamHost | VannDigital also provides music production courses courtesy of Noiselab
Original content by VannDigital is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike International License.
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com